menu

2018. március 30., péntek

Cukkinis tészta


Nekem az egyik kedvenc zöldségem a cukkini, nagyon szeretem minden formában elkészíteni. Ma tésztával csináltam ebédet belőle. Percek alatt elkészíthető és garantált sikert arat még azoknál is akik amúgy nem rajonganak a zöldségért.


Hozzávalók: (kb. 3-4 főre)

300 g tészta
2 db cukkini (kb. 400 g összesen)
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olívaolaj

bors
80 g mascarpone
80 g reszelt parmezán sajt



Kezdjünk el egy lábosban sós vizet melegíteni, amint felforrt, főzzük ki benne a tésztát. Amíg a tészta fő, addig el is készül a cukkini hozzá.
A cukkini héját vágjuk le krumplipucolóval és reszeljük le nagy lyukú sajtreszelőn. A fokhagymát pedig kis lyukú sajtreszelőn reszeljük hozzá.












Egy serpenyőben hevítsünk fel egy evőkanál olívaolajat és adjuk hozzá a cukkinit és a fokhagymát. Vigyázzunk, mert nagyon hamar elkészül, körülbelül 5 perc elég is neki. 












Ha megfonnyadt, adjuk hozzá a mascarpone-t és a sajt kétharmadát, keverjük össze őket rendesen. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint.












Az időközben elkészült tésztát szűrjük le és azt is keverjük a serpenyőbe.

Tálalás után szórjuk meg az elkészült ételünket a maradék parmezánnal.

2018. március 28., szerda

Húsvéti fonott kalács


A húsvéti asztalról nem hiányozhat a fonott kalács, ami ha házilag készül garantáltan nagy sikert arat. Egyszerű elkészíteni így a hétköznapi reggelinket is feldobhatjuk vele.


Hozzávalók:

350 g liszt + egy marék liszt a gyúráshoz
40 g vaj
1 zacskó instant élesztő (7 g)
30 g cukor
1 zacskó vaníliás cukor (10 g)
10 g méz
pár csepp citromlé
1 csipet só
2 tojás + 1 tojás a kenéshez
80 ml tej


A langyos tejet öntsük egy tálba, keverjük bele az élesztőt, cukrot, vaníliás cukrot és a mézet is. Hagyjuk tíz percet pihenni. Egy másik tálba szitáljuk bele a lisztet, a langyos vajat a citromlevet, a csipet sót és a tojásokat adjuk hozzá és keverjük őket el.


A tejes, cukros, élesztős tálat is hozzákeverhetjük a liszthez, majd a munkalapon folytassuk a gyúrását, míg egy homogén masszát nem kapunk.

A tésztát meleg helyen hagyjuk egy órát pihenni, míg kétszeresére nem dagad.












Ekkor osszuk fel három részre a tésztát és sodorjunk belőlük 30-35 cm-es hengereket. Illesszük ezeket össze az egyik végénél és fonjuk be őket.

Helyezzük sütőlappal bélelt tepsire és kenjük meg a tetejét egy felvert tojással.












Előmelegített 170 fokos sütőben 40-50 perc alatt aranybarnára sütjük.







2018. március 25., vasárnap

Csillag sütemény


Ez egy nagyon könnyen elkészíthető sütemény, amit sokféleképpen variálhatunk is és rendkívül látványos eredményt kapunk. Bármilyen gyümölcsöt belerakhatunk, megkenhetjük akár lekvárral, nutellával is. Alapja a leveles tészta, amit megvehetünk készen is, de könnyen elkészíthető otthon is.


Hozzávalók:
kétharmadnyi adag leveles tészta (kb. 600 g)
negyed adag crema pasticcera (2 tojásból)
15 g olvasztott vaj
150 g eper
15 g reszelt étcsokoládé
1 tojássárgája
egy fél marék apróra vágott kesudió


A leveles tésztát kétharmadnyi adagból készítettem el, tehát 400 g liszthez mértem ki az adagokat. A tésztámat 3 egyenlő részre osztottam és egy órát pihentettem.
Ezalatt elkészítettem a crema pasticcera-t, amely receptet a Torta Mimosa-ban találhattok. Negyed annyi mennyiséget készítettem el, mint ami a tortához kell, tehát  2 tojásból. Hűtőbe tettem, 2-3 órát pihentettem, míg ki nem hűlt teljesen.
Ha az alapanyagaink elkészültek, már csak össze kell rakni a süteményt. A tésztákat kinyújtottam és egy kör alakot vágtam ki belőle. Én egy 31 cm átmérőjű formát használtam.

A tepsimet megfordítottam, hogy ráférjen a tészta, leterítettem egy sütőpapírt és úgy raktam rá az első tészta rétegemet. Megolvasztottam a vajat és megkentem vele.
Kinyújtottam a második tésztagombócot is, kivágtam a kör formát és ráraktam az első rétegre. Ennek a tetejére a crema pasticcera-t kentem fel. Ezután a feldarabolt epreket helyeztem rá, 6 ágban, majd végül ráreszeltem az étcsokoládét is.
Kinyújtottam és formára vágtam a harmadik tésztát is. Lefedtem vele a süteményemet. A két eperrész közti sávokat bevágtam.
A bevágott részeket sorban egymásra hajtottam, így megkaptam a csillag formát.
A  megmaradt, olvasztott vajhoz kevertem egy tojássárgáját és megkentem vele a csillagomat. Aprított kesudióval szórtam meg a tetejét. 

Statikus, 200 fokos sütőben körülbelül 25 perc alatt aranybarnára sütöttem. Porcukorral megszórtam a tetejét és tálaltam.











Leveles tészta

A leveles tészta kiváló alapanyaga édes és sós süteményeknek egyaránt. Nagyon könnyen hozzá lehet jutni már kész formában is, de ha van időm én szeretem otthon elkészíteni. Ezt variációt inkább leveles tészta jellegűnek nevezném, nem egy nagyon vajas recept és hajtogatni sem szoktam a tésztát, így nem lesz olyan jellegzetesen foszlós állaga. Két-három rétegben szoktam kinyújtani és köztük kenem meg még olvasztott vajjal.

Hozzávalók:
600 g finomliszt
350 ml víz
50 g olvasztott vaj + vaj a rétegek kenéshez, attól függően, hogy mit készítünk belőle
egy csipet só

A lisztet egy tálba szitálom, a csipet sót elkeverem benne és folyamatosan adagolom a folyékony alapanyagokat. 












Ha a tészta elválik az edénytől, a lisztes munkalapon folytatom az összegyúrást, míg egy homogén masszát nem kapok.










Ezt letakarva egy órát pihentetem és kész is van a leveles tésztánk. 

2018. március 23., péntek

Pollo alla cacciatora

A pollo alla cacciatora azaz csirke vadász módra egy toszkán eredetű főétel. Nem kell hozzá sok alapanyag és hamar el is készül ez a gazdag ízvilágú étel. Mint azt a legtöbb olasz ételről el lehet mondani, ennek is több változata van, dolgozhatunk egy egész feldarabolt csirkével is, ízesíthetjük olívabogyóval, rakhatunk bele friss paradicsomot is. Én most a legegyszerűbb verziót készítettem el csirkecombokkal.

Hozzávalók

1-1,5 kg csontos csirkecomb/csirkerészek
1 egész sárgarépa
1 nagy fej vöröshagyma
1 nagy zellerszár
1 gerezd fokhagyma

bors
1 pohár vörösbor
olívaolaj
rozmaring
petrezselyem
400-500 ml darabolt paradicsomkonzerv



A hagymát, fokhagymát és a zellerszárat vágjuk fel apró pici kockákra, a répát robotgéppel daráljuk le vagy ha az nincs, sajtreszelővel reszeljük le.











Egy serpenyőben hevítsünk egy kis olívaolajat és bőrével lefelé helyezzük bele a csirkecombokat. Oldalanként 4-5 percig pirítsuk míg egy kis színt nem kapnak. 

Adjuk hozzá a apróra vágott zöldségeket és jól keverjük el. Sózzuk, borsozzuk, rozmaringgal ízesítsük. 5-10 percig főzzük együtt őket kevergetés mellett.















Ha egy kicsit megpirultak a zöldségek, a vörösbort öntsük rá és várjunk pár percet, míg az alkohol elpárolog. Ezután keverjük hozzá a paradicsomot is.
Fedő alatt és alacsony lángon hagyjuk az egészet 30-40 percen keresztül főni. Néha nézzünk rá, ha esetleg szükséges, adjunk hozzá egy kis vizet. 

Ha puhára főtt, szedjük ki belőle a rozmaringszálat és tálalhatunk is. A csirke tetejét szórjuk meg petrezselyemmel. 
Jó étvágyat!

2018. március 20., kedd

Teljes kiőrlésű kenyér


A kenyér receptje sem hiányozhat a tipikus olasz ételek közül, mivel ők is előszeretettel fogyasztják ezt az alap élelmiszert. A mi reggelink, vacsoránk alapja is ez, salátához is ezt szoktam pirítani, ezért szeretem otthon elkészíteni. Biztos lehetek benne, hogy így nincs plusz adalékanyag és hozzáadott fehér liszt benne. Otthon is egyszerűen elkészíthető, még kenyérsütő gép sem szükséges hozzá.


Hozzávalók:

500 g teljes kiőrlésű liszt + 15-50 g liszt a dagsztáshoz
350 ml langyos víz
3 kanál olívaolaj
10 g só
1 kiskanál cukor
10 g friss élesztő
kis marék olajos magvak (opcionális)

A lisztet egy tálba szitáljuk, ha épp van otthon szoktam bele egy kis chiamagot, napraforgómagot keverni. A vizet 2 részbe öntjük, körülbelül fele-fele arányban. Az egyik részébe keverem az olívaolajat és a sót, a másik részbe a cukrot és az élesztőt.
Az élesztő 10 perc alatt felfut, ekkor belekeverjük a lisztbe, majd a sós vizet is beledolgozzuk. Ha elválik a tészta a táltól, a lisztes munkalapon folytatjuk a dagasztást. Akkor jó a tészta állaga, ha nem tapad a munkalaphoz és a kezünkhöz sem. Fontos, hogy nagyon jól eldolgozzuk, mert ha nincs jól eldolgozva, foszlani fog a kenyér a szeletelésnél. 
A homogén tésztát egy melegebb helyre tesszük és 1-2 órán át kelni hagyjuk. Én a sütő lámpáját be szoktam kapcsolni és ebben a körülbelül 30 fokban kelesztem a tésztáimat. Amikor megkelt, kenyér formát formázunk belőle és késsel megvagdossuk a tetejét.
Egy hőálló edénybe egy kis vizet öntünk és a sütő aljába tesszük. Ez a víz párologni fog a sütés közben, így lesz belül puha, kívül ropogós a kenyér. A sütőt hőlégkeveréses módba állítjuk, 170 fokon, körülbelül 50 perc alatt készre sütjük a kenyerünket. A sütő ajtaját nem szabad nyitogatni, de ellenőrizzük a kenyerünket, lehet, hogy másnak hamarabb megsül.

2018. március 17., szombat

Pizzatészta

Az igazi nápolyi pizzatészta csak négy összetevőből áll: víz, liszt, só, élesztő. Olyan sajnos nincs, hogy összedobok gyorsan egy pizzát, hosszú kelesztési idő szükséges a tökéletes elkészítéséhez. 






A hozzávalók tíz darab pizzára vonatkoznak:

1 l víz

1,6-1,8 kg liszt
50 g só
3-5 g élesztő

Öntsük a vizet egy nagy tálba és keverjük el a sót benne, míg fel nem oldódik. 

Kezdjük el a lisztet is adagolni a vízhez, körülbelül 20 dkg liszt után keverjük el benne az élesztőt is.
Folytassuk a liszt adagolásával, mígnem a tésztánk elválik a táltól és a munkapulton is folytathatjuk a gyúrását. 
Addig adagoljuk a lisztet, mígnem egy homogén állagú masszát nem kapunk. A tésztának nedvesnek kell maradnia de nem szabad, hogy az ujjainkhoz ragadjon. 
Tegyük vissza a tésztát a kilisztezett tálunkba, takarjuk le egy nedves ronggyal és legalább két órán keresztül hagyjuk kelni. Ne hideg helyen kelesszük, a szobahőmérséklet is megfelelő neki. Én be szoktam rakni a sütőbe, bekapcsolom csak a világítást és úgy kb. 30 fokon kelnek a tésztáim.


Ha megkelt, a kétszeresére is tud dagadni. Én le szoktam mérni, hogy hány kilós lett a tésztám és tíz egyforma részre osztom fel. Az enyém most 2,8 kg lett, így 28 dkg-os pizzadarabokat vágtam belőle.
Az elkészült adagokat külön-külön kilisztezett zárható tálba teszem, újra letakarom őket, hogy ne szárítsa ki a levegő a tetejét. Ha nincs annyi zárható ételhordónk, ha folpackal takarjuk le az edényt az is jó.
A második kelesztési idő legalább 6 óra. Nekem csak másnapra kellettek a tészták, most hagytam őket 24 óráig kelni. Nagyon szép levegősre megkeltek, kész is vagyunk az alapanyagunkkal.