menu

2018. április 27., péntek

Panna cotta eperszósszal

A panna cotta egy igazán egyszerű, könnyen elkészíthető olasz desszert. Egyetlen hátránya, hogy sokat kell hűlnie, így ha megkívánjuk, órákat kell rá várnunk, mire az asztalunkra kerül. Tálalhatjuk különböző gyümölcsszószokkal, karamellel, csokiöntettel, így igazán változatos lehet az édességünk. Mivel beindult az eperszezon és gyönyörű mézédes eperhez lehet jutni a piacon, így én most ezzel a gyümölccsel ízesítettem ezt a finomságot.

Hozzávalók:

500 ml habtejszín
50 g kristálycukor
6 lap (10 g) lapzselatin
2-3 evőkanál vaníliakivonat





A zselatinlapokat helyezzük egy vízzel teli tálba és 10 percig hagyjuk ázni őket.
A habtejszínt a vaníliával és a cukorral kezdjük el melegíteni, kevergessük folyamatosan, míg a cukor fel nem olvad benne. Ne várjuk meg míg felforr, épp előtte vegyük le a tűzről.
Ha letelt a 10 perc, a lapzselatinból óvatosan nyomkodjuk ki a felesleges vizet és keverjük csomómentesen a meleg cukros tejszínhez. Használjunk hozzá kézi habverőt.












Öntsük 4 darab egyenként 150 ml-es formába a panna cotta alapját.
Legalább 5 órára rakjuk a hűtőbe, hogy megdermedjen. Ha letelt az idő, körülbelül 10 másodpercre merítsük meg a formák alját forró vízbe, így könnyen elválik az alja.
Tálalhatjuk kistányérra, végül öntsük le az eperszósszal.


Eperszószhoz:

250 g eper
50 g porcukor

Az epret daráljuk le a robotgépben, majd kis lyukú szűrőn nyomkodjuk át, így megszabadulhatunk a magoktól.




A fennmaradó lébe keverjük el csomómentesen a porcukrot.













2018. április 23., hétfő

Spenótos, csirkés tészta

Szerencsére otthon mindenki szereti a spenótot, így bátran ízesíthetem ételeimet ezzel a vitaminnal gazdag zöldséggel. A tészta meg jöhet bármikor bármilyen mennyiségben, így ez a párosítás igazán hálás fogyasztókhoz jutott el.

Hozzávalók:
300 g tészta
300 g csirkemell
250 g spenót
2 gerezd fokhagyma
200 g ricotta
100 g főzőtejszín
só 
bors
olívaolaj
2 marék parmezán

A fokhagymát aprítsuk nagyon apróra, és egy serpenyőben olívaolajon pár perc alatt pirítsuk meg.












Adjuk hozzá a spenótot és főzzük azt is puhára. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint.












A kész spenótot öntsük egy tálba és keverjük hozzá a ricotta-t és a tejszínt. Ha szükséges, sózzunk utána.












A serpenyőben hevítsünk fel újra olívaolajat és süssük meg benne a csirkemellet. Vigyázzunk, ne süssük sokáig, mert hamar kiszárad. Sózzuk, borsozzuk.












Ha kész a csirkemell, öntsük rá a spenótos keveréket és keverjük össze rendesen.










Tegyük fel a tésztát főni forrásban lévő sós vízben. Egy kisebb merőkanál főzővizet öntsünk a szószba, hogy kicsit szaftosabb legyen.












Ha a tészta kifőtt, szűrjük le és keverjük a serpenyőbe, szórjuk meg a tetejét parmezánnal, majd tálaljunk.



2018. április 17., kedd

Szendvicskrémes kiskiflik

Kisfiam, Peti szülinapján elég sok rokont, barátot meghívtunk ünnepelni, így muszáj volt valami olyan vendégváró falatokat kitalálnom amiből sokat is el tudok készíteni. Végül hidegtál mellett döntöttem, mert azzal már előző nap is előre tudtam haladni és a vendégség alatt sem kellett már a konyhában tüsténkednem. A vajas kis kifliket Havas Dóra receptje alapján készítettem el, 5 tepsivel, 90 darabot. Összesen 18 ember bőven jól lakott belőle és még másnapra is maradt egy kicsi.












A szendvicskrémek már jól bevált receptjeim voltak, előző nap elkészítettem őket, így még jobban összeértek az ízek. Nem kentem meg a kifliket külön-külön, mindenki kedvére ízesíthette magának. Elég jó visszhangja volt a falatkáknak, ha valaki nagy vendégségre készül, merem ajánlani ezt a megoldást.

Májpástétom
2 evőkanál sertészsír
2 fej vöröshagyma
100 g szalonna
500 g  csirkemáj

bors
majoránna
6 tojás
200 g csemegeuborka
30 g mustár
30 g vaj

A szalonnát, vöröshagymát vágjuk apró darabokra és pirítsuk meg őket a sertészsíron.












Adjuk hozzá a csirkemájat is és addig süssük, míg át nem sültek. Sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük majoránnával.

Botmixerrel pürésísük az egészet, majd adjunk hozzá a vajat és a mustárt is. Ha nem kaptunk elég krémes állagot, hozzáadhatunk még egy kis vajat. Szabályozzuk az ízeket, ha szükséges, fűszerezzük.












Főzzük ki a tojásokat, pucoljuk meg és vágjuk apró pici darabokra és keverjük jól el a krémben.












Végül a csemegeuborkát is ugyanígy vágjuk apró darabokra és azt is adjuk hozzá.












Ha elkevertünk mindent, kész is a májpástétomunk.












Lazackrém

100 g füstölt lazac
200 g Philadelphia krémsajt

bors
metélőhagyma

A lazacot mixerrel aprítsuk fel majd keverjük hozzá a krémsajtot. Borsozzuk, ha kell sózzuk is, nekem nem volt szükséges. Egy maroknyi metélőhagymát vágjunk apróra és keverjük bele a krémbe.



Fokhagymás juhtúrós krém
125 g juhtúró
2 fej fokhagyma
2 evőkanál tejföl
125 g Philadelphia krémsajt
metélőhagyma

bors

A fokhagymát zúzzuk nagyon apróra és keverjük össze a juhtúróval, tejföllel, krémsajttal. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, majd vágjunk bele egy maréknyi apró metélőhagymát.



Tojáskrém
6 főtt tojás
40 g vaj
1 fej vöröshagyma
1,5 evőkanál mustár
bors
egy marék metélőhagyma




 








A főtt tojásokat pucoljuk meg és a sajtreszelő nagy lukán reszeljük le. A hagymát pucoljuk meg és mixerrel zúzzuk nagyon apró, szinte már folyós állagúvá, majd keverjük össze a tojással. Adjuk hozzá a vajat, mustárt, metélőhagymát, jól keverjük össze. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, ha úgy érezzük egy kis mustárt még hozzáadhatunk. A tojáskrémet felszolgálás előtt 2-3 órát pihentessük a hűtőben.









2018. április 10., kedd

Maci torta


Már régóta izgatottam keresgéltem, hogy milyen tortát készítsek kisfiam, Peti első szülinapjára. Egy fondantos színes tortára gondoltam először, de az túl édes lett volna neki, így nagyon megörültem, amikor egy olasz blogon rátaláltam a macis tortára. A krémen változtattam, mert Peti nagy kedvence a banán, így abból is készítettem egy réteget. Szerintem nagyon szépre sikeredett, és az ünnepelt is szívesen fogyasztotta. :)


Hozzávalók:

Két piskótalap amit a torta mimosa alapján lehet elkészíteni. Annyi különbséggel, hogy egyik piskótába csak 70 g lisztet és mellé 35 g kakaóport keverjünk, így kapunk egy világos és egy sötét piskótát is.
2 dl tej 1 kiskanál cukorral elkeverve a piskóták nedvesítéséhez
egy csomag formázható marcipán

alsó réteg töltelékhez:
300 g banán (tisztított)
250 g mascarpone
2 kiskanál porcukor
1 kiskanál nutella, hogy ennek is legyen barnás színe

felső réteg töltelékhez:
230 g nutella
250 g mascarpone

A krémeket egyszerűen csak keverjük össze egy-egy tálban. Ha nincs kedvünk a banánossal bajlódni, készítsünk csak nutella krémet, körülbelül dupla adagból.


A két tortalapot már előző nap elkészítettem, hogy egy kicsit megszáradjanak. A világos és a sötét lapot is vágjuk félbe, így 4 tortalapunk lesz.
A világos lapból vágjunk ki 3 db 8 cm átmérőjű kört. Használjunk formának egy sima poharat. Ezek lesznek a fülek és az orr alapja.












Két kis körnek az alját formázzuk meg és illesszük a nagy fehér tortalaphoz, mint két fül.

Nedvesítsük be a piskótát 1 dl cukros tejjel, majd kenjük fel a banános krémet.













Az egyik sötét tortalapot helyezzük a világos tortarétegre. A sötét tortalap másik feléből vágjunk ki 1 db 8 cm átmérőjű kört, ez lesz a maci szája. A maci szája a fülével ellentétben két rétegű lesz. Először a világos kört, aztán a sötét kört rakjuk fel.



Nedvesítsük a tortalapokat a maradék cukros tejjel és fedjük be az egészet a nutellás krémmel. Tegyük be a tortát a hűtőbe legalább egy órán át pihenni.
Készítsük el a díszítést is. A marcipánból tépjünk le egy kis darabot ami elegendő a orrhegynek, szájnak és a szemgolyóknak. Dolgozzunk bele annyi kakaóport, míg fekete nem lesz, majd formázzuk ki a 3 kis gombot illetve a szájnak egy vékonyka hengert.
Két kis világos marcipándarabot pedig nyújtsunk ki ovális alakká a szemének.












A maradék piskótákat külön-külön morzsoljuk össze nagyon apróra. A fehér morzsákkal fedjük be a maci orrát illetve a fülei belsejét.
A maradék sötét morzsákat pedig a maci többi részére szórjuk szét, vigyázva, hogy a fehéreket ne fedjük be vele. Helyezzük el a marcipán részeket is és készen is van a macink. :)









2018. április 6., péntek

Pizzette montare


Az olajban kisütött pizza az egyik legjobb dolog ami a pizzatésztával történhet. Zamatos, paradicsomos, parmezános nápolyi különlegesség. Ha magyar ételhez kéne hasonlítani, rögtön a lángost mondanánk, de ennek sokkal levegősebb a tésztája és az alapanyagok is különböznek.


Hozzávalók:
pizzatészta kb. 25 dkg fejenként
hámozott paradicsomból paradicsomszósz (San Marzano)
bazsalikom
olívaolaj

egy gerezd fokhagyma
egy fej vöröshagyma
reszelt parmezán
prosciutto crudo
mozzarella
kb. 1 liter napraforgóolaj a sütéshez



Nem írtam mennyiségeket, mert mindenki ízlés szerint adagolhatja a feltéteket. Szerintem egy ember bőven jól lakik 25 dkg tésztával, arra kb. 6-8 evőkanál szószt kell rakni, egy marék parmezánt, egy levél bazsalikomot és ha szeretnénk 2-3 szelet sonkát és 1-2 szelet mozzarellát.

A vöröshagymát, fokhagymát vágjuk nagyon apró kockákra és egy kanál olívaolajon süssük üvegesre egy serpenyőben. Vágjuk fel a konzerv paradicsomokat is, adjuk hozzá a serpenyőhöz és addig főzzük, míg krémes állagot nem kapunk.

A pizzatésztát készítsük el a leírás szerint. Kimérhetünk kis pizza darabokat is, de egy-egy nagyot is mindenkinek. Ettől függően vágjunk ki ugyanakkora kis vagy nagy darabokat. Én 25 dkg -os tésztákat sütöttem ki, fejenként egy adagot.
A tésztát kilisztezett munkalapon terítsük szét és ujjainkkal nyújtsuk meg kicsit. Nem szabad sodrófát használni, mert akkor kinyomjuk a levegőt belőle. Nem szükséges nagyon vékony tésztát nyújtani, elég ha kicsit megnyomkodjuk.












Egy olyan edényben melegítsünk fel olívaolajat, amiben jól el tud merülni a tésztánk sütéskor. Ha az edény aljához érne, megégne. Ha az olaj elérte a 180 fokot elkezdhetjük sütni a tésztát. Oldalanként 3-4 perc alatt megsül. amikor belehelyeztük a tésztát az olajba, egy merőkanállal nyomjuk le a közepét, így ott nem fog megduzzadni a tészta, kis lyuk fog képződni, így nem folyik le róla a paradicsomszósz. Ha minipizzákat csinálunk, ugyanígy járjunk el, csak egy evőkanállal.










Ha megsültek, a felesleges olajat egy papírtörlőn itassuk fel. Az hagyományos verzió szerint elég csak a paradicsomszósszal megkenni és parmezánnal megszórni, bazsalikommal fűszerezni.












Mi nehezen tudunk ellenállni a prosciutto crudonak és a mozzarellának, így megfejeltük azzal is. :)

2018. április 2., hétfő

Torta Pasqualina

Az olasz húsvéti asztalról nem hiányozhat ez a finom tavaszi sós torta. Tradicionálisan Ligúriából származik, de mára meghódította egész Olaszországot. A hagyomány szerint 33 tésztalap az alapja, amely Jézus éveire utal. Én csak két tésztalapból készítettem el ezt a spenótos, tojásos, ricotta-s finomságot, de így is nagyszerűre sikeredett. Ha nincs időnk a tésztát elkészíteni, bolti leveles tésztát is használhatunk.

Hozzávalók:

egy adag leveles tészta vagy bolti levelestészta
1 kg friss spenót
1 vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
500 g ricotta
12 tojás
150 g parmezán
só 
bors
olívaolaj


A hagymát és a fokhagymát vágjuk apró kockákra. Egy serpenyőben hevítsünk fel egy evőkanál olívaolajat és pirítsuk meg üvegesre benne a hagymát.












Adjuk hozzá a spenótot is és addig kevergessük alacsony lángon, míg az összeesik és megfonnyad. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint.












A spenótot rakjuk át egy tésztaszűrőbe, míg kihűl, addig kicsepeg a felesleges folyadék is belőle. Kicsit nyomkodjuk is meg, hogy biztosan minden lé eltávozzon.












Addig elkészíthetjük a ricotta-s keveréket is. A ricotta-t öntsük egy tálba, adjunk hozzá 4 tojást és a parmezánt. Sózzuk, borsozzuk, keverjük el egyenletesen.













Ha kihűlt a spenót, egy vágódeszkán vagdossuk meg egy kicsit, hogy ne maradjanak benne túl nagy darabok, majd keverjük össze a ricotta-val.






Ha a töltelékünk megvan, elkészíthetjük a tésztát a leírás szerint. Osszuk el 4 részre, úgy, hogy legyen 2 nagyobb és 2 kisebb részünk. A nagyok 300 g körüliek, a kicsik 200 g körül legyenek. Hagyjuk pihenni őket egy fél órát.












Jöhet a torta összerakása. A nagyobb tésztadarabok kinyújtásával kezdjük, amit aztán rakjunk be egy 28 cm átmérőjű kapcsos tortaformába. A két réteg között kenjük meg a tésztát olívaolajjal. 












A tészták után jöhet a töltelék, oszlassuk el egyenletesen a formában. Egy kanál segítségével nyomkodjunk bele 8 lyukat és azokba rakjunk 1-1 tojást. Sózzuk meg kicsit a tetejüket.












Ezekre jöhet rá a két réteg tészta, a rétegek közt, szintén kenjünk el egy kis olívaolajat. A tortaforma oldalán lelógó felesleges tésztát vágjuk le és a kis maradékot hajtsuk fel a tortára. A tetejét is olajozzuk meg és előmelegített 175 fokos sütőben süssük 50-60 percet.