menu

2019. augusztus 28., szerda

Passata di pomodoro

Tavaly is készítettem már paradicsomszószt a kertben termett paradicsomokból ami nagyon jól sikerült. Össze sem lehet hasonlítani a bolti párjával. Hamar el is fogyott a pár üveg a pizzára, tésztára. Idén Balázs szüleinek köszönhetően rengeteg paradicsomhoz jutottam, így nagyobb mennyiséggel sikerült eltennem. Őszintén szólva nem jártam most utána az autentikus verziónak, érzésből főztem be, nem is passzíroztam, hanem botmixerrel csináltam de szerintem így is tökéletes lett. Igazából jobban is szeretem ha a szósz kicsit darabosabb, a bolti változatból is a rustico-t keresem. Nem állítom, hogy könnyű, gyors dolog a befőzés, szinte az egész nap ráment, de az eredmény kárpótolt. Alig várom már, hogy megbontsuk az első üveggel egy finom tészta szószához.


Hozzávalók:
13 kg paradicsom
5-6 evőkanál olívaolaj
3 sárgarépa
3 hagyma
5 zellerszár
10 gerezd, kb. egy fej fokhagyma
paradicsom ízétől függő sómennyiség, nekem 4 evőkanálnyi kellett
4-5 csipet bors
5 nagy ágnyi bazsalikom
5 nagy ágnyi oregánó
5 nagy ágnyi rozmaring







A paradicsom előkészítésével kezdtem. Megmostam őket és kivágtam a zöld részt belőlük, nagyjából kinyomkodtam a felesleges vizet és a magokat. Felvágtam 4 részre őket.












A hagymát, répát, zellerszárat, fokhagymát megtisztítottam, majd apróra vágtam és egy nagy lábosban, olívaolajon megpirítottam alacsony lángon. Nekem ez egy órán át tartott a nagyobb mennyiség miatt.











Rádobtam az előkészített paradicsomokat és a bazsalikomon kívül a fűszereket, majd gyakori kevergetés mellett 5 órán keresztül főztem.

























Botmixerrel addig aprítottam, míg szósz állagú nem lett. Ekkor úgy ítéltem, meg, hogy nem elég sűrű még, így 1,5 órán át magasabb lángon főztem tovább. A főzési idő attól is függ, hogy mennyi a víztartalma a paradicsomnak. Én addig rotyogtattam, míg olyan állaga nem lett, mint a bolognai szósznak. Sóztam, borsoztam majd a bazsalikomot is beleszórtam.







































A befőttes üvegek sterilizálása rendkívül fontos. Alaposan elmostam őket, majd 30 percre lobogó vízbe helyeztem őket, hogy minden baktériumot elpusztítsak. Fontos, hogy a kezünk és minden más eszközünk is sterilizálva legyen (pl. tölcsér, csipesz, tető). A steril üvegekhez csak steril csipesszel nyúltam hozzá. A meleg üvegekbe meleg paradicsomszószt öntsünk, a hidegbe hideget, így elkerülhetjük a tároló megrepedését. Addig töltsük fel, míg szorosan rá tudjuk csavarni a tetejét.


























Az utolsó lépés a dunsztolás, ez azért szükséges, hogy megfelelően tartósítsuk az élelmiszert. Én biztosra mentem és nedves és száraz dunsztolást is alkalmaztam. A megtöltött üvegeket vízzel teli edénybe helyeztem, majd elkezdtem melegíteni. Onnantól számítva, hogy az üvegekben lévő folyadék gyöngyözni kezdett, még 30 percig főztem.










A befőtteket ezután száraz dunsztba helyeztem. Egy sötétebb helyet a szobában takarókkal kibéleltem, az üvegeket ide raktam, alaposan betakargattam őket és hagytam, hogy saját melegükben hűljenek ki. Ez a folyamat 2-3 napig is eltarthat. 










A passatta további tárolását hűvös, napfénytől elzárt helyen kell megoldani. Ezzel a mennyiséggel 5 liter paradicsomszószt sikerült befőznöm.




2019. augusztus 20., kedd

Omlós almás pite

Nagynénémtől, Kingától rengeteg almát kaptunk a jól termő fájukról. Készítettem belőle egy adag almás pitét, egy másik nagy kosár almát pedig lepréseltem almalének. Még mindig sok maradt a gyümölcsből. A fiúk megszavazták, hogy ne almalevet csináljak belőle, hanem még egy adaggal a pitéből, mert annyira jól sikerült. Gondoltam, hogy ha ilyen nagy sikert aratott, megosztom veletek is a receptet.




Hozzávalók:
tésztához:
100 g sertészsír
70 g vaj
170 g cukor
1 csomag vaníliás cukor
70 g tejföl
2 tojás
500 g nagyi titka omlós liszt
2 csipet só
1 csomag sütőpor
töltelékhez és az összeállításhoz:
1300-1500 g alma (pucolva)
fél citrom leve
1 csapott kiskanál fahéj
1 csapott kiskanál szegfűszeg
1 csapott kiskanál szerecsendió
5-6 evőkanál darált dió, kb. 50 g
3 evőkanál lekvár
2-3 evőkanál méz
1 tojás a kenéshez

A sertészsírt és a vajat robotgép segítségével kikevertem a cukorral és a vaníliás cukorral.










Hozzáadtam a tejfölt és a tojásokat is.










Végül a maradék száraz hozzávalókat is elkevertem.










A homogén tésztát becsomagoltam és 2-3 órára hűtőbe helyeztem. Ha nincs ennyi időnk várni, dobjuk be a fagyasztóba arra az időre, míg elkészítjük a tölteléket.












Az alma héját levágtam és kivágtam a csutkáját.












Nagy lyukú sajtreszelőn lereszeltem az almákat és hozzáadtam a fűszereket és a citromlevet.












Elővettem a tésztát és két részre osztottam.










Sütőpapír között sodrófa segítségével kinyújtottam a tésztákat 30x25 cm nagyságúra. Sütőformába helyeztem az alsó réteget és 10 percre beraktam 175 fokos előremelegített sütőbe.












A meleg tésztára kanalaztam 3 evőkanál lekvárt vékonyan és megszórtam a darált dió felével.












Az almareszelékből kicsit kinyomkodtam a felesleges vizet és azt is a tésztára kanalaztam. Rácsöpögtettem a mézet és megszórtam a maradék dióval is.












Óvatosan ráhelyeztem a kinyújtott tésztát és egy finoman felvert tojással megkentem.












Egy villa segítségével megszurkáltam a tetejét és 25 percre visszatettem a sütőbe, míg aranybarnára nem sült.

2019. augusztus 2., péntek

Fehér kenyér

Pár hete Nagymamám nekem adta a kenyérsütőjét, így azóta szinte mindennapos a friss házi kenyér otthonunkban. Korábban, a gép nélkül is gyakran készítettem kenyeret. Maga az elkészítés egyszerű, csak kicsit időigényes. Tapasztalatom szerint akkor lesz a kenyér állaga igazán omlós és puha, ha legalább 3-4 alkalommal hajtogattuk. A hajtogatások közt legalább 40 percet kell pihennie a tésztának, de az nem baj, ha több ideig áll. Ha például reggel hajtogatunk rajta egyet és délután kettőt amikor hazaértünk, estére tökéletes friss vacsoránk lehet belőle.

Hozzávalók
300 ml langyos tej
2 evőkanál vaj a tésztába+ 1 evőkanál vaj a kenéshez
1 csapott evőkanál só
1 púpozott evőkanál cukor
200 g finomliszt
350 g kenyérliszt
1 kiskanál sikér (elhagyható)
1 csomag száraz élesztő vagy 15 g friss élesztő

A langyos tejben keverjük el a cukrot és az élesztőt, pár percig hagyjuk felfutni.












A lisztet szitáljuk egy keverőtálba a sikérrel, adjuk hozzá a szobahőmérsékletű vajat és a sót, keverjük el. A tejet is adjuk hozzá a keverőtálhoz és 6-10 percig dagasszuk a tésztát.












A homogénre kevert tésztát meleg helyen 60 percig pihentessük.













A duplájára kelt tésztát nyújtsuk ki téglalap alakúra. 









Alulról és felülről hajtogassuk be középre, majd a két oldalát is.











Gombóc alakban, konyharuhával lefedve újra pihentessük legalább 40 percet, majd ismételjük meg a hajtogatást legalább 3-4 alkalommal.












A hajtogatások után újra nyújtsuk ki téglalap alakúvá és a hosszanti oldalán átlapolva, hajtogassuk egymásra a tésztát.












Helyezzük egy sütőformába, az enyém kb. 11x29 cm-es nagyságú. Újra pihentessük egy órát, ezalatt kétszeresére fog nőni.









Végül kenjük meg a tetejét egy evőkanálnyi olvasztott vajjal.












Előmelegített, 170 fokos sütőben 45-50 percig süssük aranybarnára. Fogyasztás előtt várjuk meg, míg langyos nem lesz, akármilyen nehéz megállni, forrón ne vágjunk bele.