menu

2019. szeptember 30., hétfő

Minestrone

A minestrone, egy klasszikus, tartalmas, olasz zöldségleves. Rendkívül egészséges, a hidegebb hónapok közeledtével felmelegíti és vitaminhoz juttatja az embert. Az a jó benne, hogy gyorsan összedobható a szezonális zöldségekből és kedvünkre variálhatjuk az összetevőket. Nincs konkrét receptje, elkészítése évszakonként és régiónként változó. Levesbetétként készíthetünk hozzá pirítóst vagy tésztát. Az alábbi mennyiségek egy jó nagy kondér levesre vonatkoznak, amivel akár tíz ember is jóllakik. A mennyiségeket direkt nem mértem ki pontosan, mindenki variálhatja annak függvényében, hogy az egyes zöldségeket mennyire szereti.

Hozzávalók:
2,5-3 l alaplé
5-6 evőkanál olívaolaj
2 hagyma (1 vöröshagyma, 1 lilahagyma)
4 gerezd fokhagyma
2 sárgaréparépa
3 zellerszár
1 póréhagyma
1 cukkini
1 padlizsán
200 g tarkabab
200 g zöldborsó
fél fej karfiol
3-4 krumpli
3-4 paradicsom
6-8 kanál passata
tetszőleges levesbetét
100 g parmezán

bors

Az összes zöldséget előkészítettem. Megmostam, megpucoltam, majd kisebb darabokra vágtam őket. Egy nagy fazékban olívaolajat hevítettem és azon 15-20 perc alatt alacsony lángon üvegesre pároltam a hagymát, a fokhagymát, a répát, a zellerszárat.












Rádobtam a karikára vágott póréhagymát, pár percig pirítottam, 












Hozzáadtam a babot, majd felöntöttem 4 dl alaplével. A babot előző éjszaka vízbe áztattam, hogy hamarabb megpuhuljon. Tíz percig főztem a levest.

























A tíz perc letelte után a krumpli következett. Felöntöttem az alaplével és tovább főztem tíz percen át.












Ugyanígy folytattam a többi zöldséggel. Hozzáadtam a leveshez, felöntöttem az alaplével, tíz percig főztem majd következett az új zöldség. Padlizsán volt a következő.












A cukkini követte.












Majd a karfiol.












Zöldborsó.












És végül a paradicsom.












Amikor a paradicsomnak is letelt a tíz perce, megkóstoltam a zöldségeket. Nekem az összes megfelelően puha volt, ha valakinek nem jó még, főzze tovább míg el nem éri a kívánt puhaságot. Ekkor adjuk hozzá a paradicsompürét is. 

Reszeljük le a parmezánt, amivel megszórjuk a levest, készítsünk levesbetétet és már tálalhatunk is.

2019. szeptember 5., csütörtök

Fokhagymás rúdkenyér

Mióta megvan a kenyérsütő gépem, igyekszem teljes-körűen kihasználni, felfrissíteni a pékárú felhozatalunkat otthon. Nagyon szeretek benne tésztát keleszteni, pihentetni. Megfelelő hőmérsékleten tartja az alapanyagot és viszonylag rövid idő alatt összekeveri a hozzávalókat. Természetesen gép nélkül is el lehet készíteni a következő receptet, csak egy szoba-hőmérsékletnél kicsit melegebb helyet kell találni hozzá,ahol megfelelő körülmények közt tud kelni a tészta.




Hozzávalók:
300 ml tej
2 evőkanál méz
1 teáskanál

250 g kenyérliszt
200 g finomliszt
1 csomag száraz élesztő vagy 20 g friss
5-6 gerezd fokhagyma
50 g olvasztott vaj

Az élesztőt keverjük el a mézzel és a tejjel, majd adjuk hozzá a többi száraz  hozzávalót is. A homogén tésztát pihentessük szoba-hőmérsékletnél melegebb helyen 1,5 órán keresztül. Ha valakinek van kenyérgépe, csak helyezze be az üstbe a hozzávalókat és indítsa el a kelesztő programot. Ha letelt az idő, vágjuk fel a tésztát négy részre.












A nyers tésztákat húzzuk kicsit ki rúd formára és helyezzük sütőlappal bélelt tepsire őket. Pihentessük 30-60 percen keresztül.












A fokhagymát zúzzuk össze és keverjük el az olvasztott vajban. Ha a kenyérrudak megkeltek vagdossuk be a tetejüket. A fokhagymás vajat kenjük el a felületükön úgy, hogy a vágásokban bőven kenjünk belőle. 

Előmelegített, 170 fokos sütőben süssük őket 15-20 perc alatt aranybarnára.